Чому заблокували ОПЗЖ? Хронологія подій
Необхідність заборони проросійських політичних сил в Україні обговорювалася ще з 2014 року, коли Росія окупувала Крим і почала війну на Донбасі. Незадовго після цього в рамках декомунізації було припинено діяльність Комуністичної партії України. А от питання щодо інших політсил почали вирішувати лише на тлі повномасштабної війни у 2022 році. Саме тоді під заборону потрапила, зокрема, ОПЗЖ.
“Опозиційна платформа – За життя” була створена ще у 1999 році, але називалася вона тоді “Всеукраїнське об’єднання “Центр”. Як нагадує видання “Політаналіз”, партія була повʼязана, зокрема з “Опозиційним блоком “Не так!”. Пізніше її перейменували на “За життя”, а головою став Вадим Рабінович.
Перед парламентськими виборами 2019 року “За життя” обʼєдналося з представниками “Опозиційного блоку” на чолі з Юрієм Бойком і провела в Раду низку проросійських політиків, серед яких були Віктор Медведчук, Ренат Кузьмін та інші.
Партія виступала за перемовини з Донецьком та Луганськом, автономний статус Донбасу й була проти вступу України в НАТО. Крім того, члени ОПЗЖ їздили на зустрічі з представниками російської влади в Москву.
Починаючи з 2021 року, низка депутатів від партії, зокрема й Медведчук, отримали підозри в державній зраді. А коли РФ здійснила повномасштабне вторгнення в Україну, деякі представники партії пішли на співпрацю з окупантами. Скандальний нардеп Ілля Кива втік у Росію, де поширював антиукраїнську пропаганду, а мер Купʼянська Геннадій Мацегора, який також обирався від ОПЗЖ, здав місто ворогу.
Що стосується Віктора Медведчука, то він у лютому 2022-го втік із під-домашнього арешту (пізніше українські спецслужби його спіймали, а через кілька місяців він був обміняний на полонених українських військових).
На тлі цих подій українська влада запустила процес заборони ОПЗЖ та деяких інших політсил:
- 20 березня 2022 року Рада нацбезпеки і оборони України оголосила про тимчасове припинення діяльності політичних організацій, які мають звʼязок із РФ;
- через кілька днів, 28 числа, Верховна Рада отримала законопроєкт про заборону проросійських партій;
- того ж дня ОПЗЖ оголосила про зупинку своєї роботи;
- 14 квітня в Раді оголосили про призупинення діяльності парламентської фракції ОПЗЖ;
- 3 травня парламент проголосував за заборону ОПЗЖ та інших проросійських політсил, серед яких були “Партія Шарія”, “Опозиційний блок”, “Наші” та інші.
Верховний Суд України остаточно заборонив діяльність “Опозиційної платформи – За життя” у вересні 2022 року. Однак народні депутати, які раніше були в партії, залишаються працювати в Раді. Колишні представники ОПЗЖ створили депутатські групи “Платформа за життя та мир” і “Відродження України”.