Робота в Україні: чи є вакансії для пенсіонерів та що змінилося на ринку праці
В Україні роботодавці все частіше готові працевлаштовувати людей пенсійного віку. Що відомо?
Автор публікації Карина Вакарєва Поділитись Поділитись: Facebook X Whatsapp Telegram Viber Скопіювати посилання
В Україні пенсіонери можуть знайти роботу / © DepositPhotos
Дедалі більше українських пенсіонерів свідомо обирають активне життя. Навіть у найскладніші часи дехто знаходить сили й час, щоби подорожувати, вести блоги, опановувати ІТ і навіть підкорювати модельний бізнес. Також аналітики порахували: 48 відсотків літніх людей в Україні готові працювати і після виходу на пенсію.
Про це йдеться в сюжеті кореспондентки ТСН Карини Вакарєвої.
Пані Надія працює адміністраторкою у просторі для літніх людей. У них сьогодні за графіком йога — всіх треба зустріти, зареєструвати. Надія за фахом лікарка. Офіційно вже на пенсії, але пенсіонеркою не почувається. Два роки тому вона потрапила до «Життєлюба». Це фонд, який займається потребами старших людей. Тут вони спілкуються, дивляться кіно, танцюють. А головне — вчаться шукати роботу.
Дані ВООЗ / © ТСН
В Україні до повномасштабної війни роботодавці сприймали вік інакше. Сергію Гурвіцу — 58. За освітою він економіст, тривалий час працював у банківській сфері. А кілька років тому захопився програмуванням. Та вмінь Сергія виявилося недостатньо. Кількадесят разів йому відмовляли саме через вік.
До 2022 року ми жили в умовах певного диктату роботодавця, який вирішував — кого брати на роботу, а кого ні. Тепер ситуація інша — чимало людей призвали до війська, багато виїхали за кордон. І зараз ринок переживає брак робочої сили.
«Однією з популярних груп, яку активніше почали залучати до ринку праці, стали пенсіонери, особливо чоловіки старше 60 років як такі, що не підлягають мобілізації. І, власне, перша галузь, яка активно звернула увагу на цю категорію — це галузь логістики, зокрема водії-далекобійники і загалом водії», — каже керівниця напрямку OLX-робота Марія Абдулліна.
Все частіше серед пенсіонерів шукають продавців, охоронців, вантажників, менеджерів з продажу та касирів.
Торік на одному з кадрових порталів розмістили 54 тисячі вакансій для людей пенсійного віку. Це на третину більше, ніж 2023 року. Щоб показати бізнесу, що вік не перешкода, благодійники запровадили «Тиждень дорослого стажера».
На сайті підприємці залишають заявки. Описують свого ідеального стажера і вказують відкриті вакансії. Фонд «Життєлюб» підбирає резюме відповідних кандидатів з бази «50 плюс» і передає їх роботодавцям. Далі — тиждень стажувань, після чого кандидата або залишають, або ж йому відмовляють.
Утім, деяким пенсіонерам і не потрібен роботодавець, лише телефон і доступ до інтернету. 74-річна Любов Тихонівна з онукою знімають рекламу для косметичного бренду. Наталка веде свій блог уже сім років. А нещодавно вирішила до нього залучити і свою бабусю.
«Зразу було трохи стидно, що я в такому віці і будуть мене знімати, і щось мені треба розказувати. Ну а зараз уже трошки ввійшла в курс і мені подобається це», — каже пенсіонерка-блогерка Любов Попруцька.
«Буває таке, що приходить бренд, і вони хочуть на рекламу один товар. А я кажу, дивіться, ви класні, ми вами користуємося, але бабуся використовує іншу лінійку. І завжди так виходить, що + він підлаштовується під нас, бо це прям органічно буде», — каже блогерка Наталія Камишенко.
Позитивна й доглянута Любов Тихонівна одразу сподобалася аудиторії. І за два місяці вже було кілька пропозицій на рекламу.